Cervikobrahialna nevralgija – kako poteka zdravljenje?

Home / Aktualno / Cervikobrahialna nevralgija – kako poteka zdravljenje?

Kadar se težave pojavijo v vratu in jih spremlja občutek, ki seva v roke, se lahko imenuje cervikobrahialni sindrom ali cervikobrahialgija. To se nanaša na cervikalni sindrom z bolečino, ki seva v roko/roko. Cervikobrahialni sindrom je bil prej znan kot “sindrom spodnjega dela materničnega vratu” . Zanj so značilni simptomi bolečine, otrplosti, šibkosti in vnetja v predelu vratu ali ramen. Bolečine in senzorične motnje se pojavijo v vratu in sevajo do roke po poti porazdelitve brahialnega živca.

Brahialni pleksus je razporeditev živčnih vlaken (pleksus), ki potekajo od hrbtenice, skozi vrat, aksilo in v roko. Vsi živci roke izvirajo iz brahialnega pleksusa. Zato lahko poškodbe pleksusa povzročijo resno funkcionalno okvaro.

Kaj pomeni izraz “nevralgija”?

Opisuje različna boleča stanja, pri katerih sočasno obstajajo streljajoče, zbadajoče, pekoče bolečine, električni šoki, mravljinčenje in občutek zbadanja. Bolečino običajno povzroči draženje ali poškodba živca. Takšna bolečina je običajno kratka, vendar je lahko tiho huda. Senzorna integracija je mogočen potek za zdravljenje.

Preprosto povedano, cervikobrahialna nevralgija je bolečina v vratu, ki seva v roko zaradi stiskanja živčnih korenin vratne hrbtenjače.

Kateri so ključni simptomi?

Nekateri tipični simptomi in značilnosti cervikobrahialne nevralgije vključujejo:

  • Huda bolečina v predelu ramen
  • Mišična oslabelost
  • Izguba občutka v zgornji okončini
  • Huda nočna bolečina
  • Nekatera povezana stanja vključujejo virusne bolezni, imunizacijo, operacijo in uporabo heroina. Najpogostejša posledica pa je boleč vrat.

Kakšni so lahko vzroki in dejavniki tveganja?

Raziskave kažejo, da imajo posamezniki z obstoječimi znaki depresije in anksioznosti večje tveganje za razvoj cervikobrahialne nevralgije. Poleg tega veliko število študij kaže tudi na povezavo cevikobrahialne nevralgije s tendinitisom zgornjega uda. Pogosto opazimo tudi algodistrofijo rame. Poleg tega se pogosto šteje, da je cervikobrahialna nevralgija povezana s stiskanjem živčne korenine. Druga serija študij je poročala, da je tvorba zanke vretenčne arterije redek vzrok za cervikobrahialno nevralgijo. Natančen CT običajno potrdi takšno diagnozo. Stanje je lahko prirojeno ali pridobljeno. Če sindroma ne zdravimo, običajno traja več mesecev, včasih celo leto. V zelo redkih primerih so opazili ponovitve.

Refraktorna cervikobrahialna bolečina (RCBP)

RCBP, povezano stanje, je pogost sindrom v poklicnem kontekstu. Zanjo je značilna razširjena bolečina v vratu, ramenskem obroču in rokah, ki je pogosto disestetične narave. Občutek spremlja pekoč občutek, povezan s parestezijo, oslabljenim zaznavanjem dotika, alodinijo, hiperalgezijo in hiperpatijo.

Kako se zdravi cervikobrahialna nevralgija?

Poleg zdravil je v večini primerov ena izmed prednostnih metod tudi kirurška dekompresija.

Poleg tega je bilo ugotovljeno, da je kiropraktična nega izjemno koristna pri bolnikih z diagnozo cervikobrahialne nevralgije. V nekaterih primerih so priporočljivi tudi pravilno načrtovani režimi fizioterapije. Izkazalo se je, da so alternativne terapije, kot je homeopatija, usmerjene v rezultate.

Kako postavimo diagnozo za cervikobrahialno nevralgijo?

Vaš zdravnik bo lahko postavil diagnozo na podlagi vaše zdravstvene anamneze, opisa simptomov in fizičnega pregleda. Zdravnik lahko naroči tudi MRI ali CT, ki lahko potrdita stiskanje živčnih korenin na ravni hrbtenjače.

Zdravljenje cercivobrahialne nevralgije bo odvisno od resnosti težave. V manj hudih primerih gre morda za obvladovanje bolečine s protivnetnimi ali protibolečinskimi zdravili, dokler bolečina ne začne popuščati. Druge konzervativne terapije, ki so imele dobre rezultate, vključujejo Bownovo terapijo in načrtovane fizioterapevtske seje. V resnejših primerih bo morda potrebna kirurška dekompresija, da se zmanjša pritisk in začne zdraviti.

Cervikobrahialni sindrom je znan tudi kot cervikobrahialgija, ki je opredeljena kot bolečina in togost v vratnem predelu (vratu), ki se širi v ramena in roke. To lahko povzroči tudi mravljinčenje, otrplost ali nelagodje v rokah, hrbtu, lahko pa ga spremljajo tudi glavoboli.

Kako poteka klinična anatomija?

Cervikobrahialni sindrom je lahko posledica cervikalne radikulopatije. Diskogena brahialgija nastane zaradi lezij gibalnih segmentov na C5/6 in C6/7. Nekatere hrbtne in ramenske mišice večinoma oskrbujejo živci iz vratne hrbtenice. Te mišice vključujejo romboidne mišice, supra in infra spinatus, deltoideus, serratus anterior in latissimus dorsi.

Cervikobrahialni sindrom je lahko tudi posledica nevrogene ali vaskularne kompresije. V tem stanju so brahialni pleksus, subklavikularne arterije in vene stisnjene zaradi tanjšanja sklepne reže v tem predelu.

Potek fizioterapevtskega pregleda

Radiološka preiskava je glavna preiskava, s katero lahko objektivno ugotovimo vzrok.

Vrat ima lahko omejitve gibanja, zlasti pri iztegu (gledanje navzgor). Pri nekaterih stanjih najdemo tudi motnje drže z zaobljenimi rameni. Abdukcija ramena lahko poveča pritožbe glede bolečine in otrplosti. Pregled je lahko podoben ploskim stopalom.

Pregledi, ki jih lahko opravi fizioterapevt, vključujejo:

  • Adsonov manever: glava v iztegnjenem položaju in nato stranski upogib
  • Test obremenitve dvignjene roke: hiperabdukcija rame
  • Spurlingov test: 3D test gibanja vratu

Z fizioterapijo do boljših rezultatov

S fizioterapijo je mogoče obvladati bolečino, izboljšati kakovost gibanja vratnih sklepov ter s terapevtskimi vajami povečati mišično moč in stabilnost vratnih mišic. Fizioterapija lahko zagotovi tudi vlečno intervencijo, bodisi mehansko (s strojem) ali ročno. Raziskave kažejo, da se je mehanska trakcija z 10 sekundnim vlečenjem in 5 sekundnim počitkom 10 minut z obremenitvijo 10-15% telesne teže izkazala za učinkovito pri zmanjševanju bolečine. Fizioterapija lahko zagotovi tudi ročno trakcijo z enakim odmerkom kot zgoraj.

V drugi študiji je kombinacija vleke in vadbe izboljšala funkcionalno sposobnost in zmanjšala bolečino pri bolnikih z radikulopatijo.

Fizioterapevti lahko zagotovijo tudi manipulacijsko terapijo za stanja cervikobrahialgije, za katere se je izkazalo, da imajo kratkoročne in dolgoročne dobre učinke, in lahko zagotovijo druge posege za zmanjšanje bolečine, kot so;

  • Transkutana električna živčna stimulacija (TENS)
  • Diatermija
  • Ultrazvok
  • Globoka masaža tkiv
  • Radiofrekvenčna terapija

Pri doseganju cilja izboljšanja kakovosti gibanja pri bolnikih s cervikobrahialnim sindromom lahko fizioterapevti zagotovijo:

  • Manualna terapija
  • Aktivna vadba
  • Vaje za krepitev in stabilnost
  • Vaje za korekcijo telesne drže so pomembne vaje, cilj je, da lahko pacient še vedno opravlja vsakodnevne aktivnosti z dobro držo. Ta vaja lahko zmanjša bolečino in prepreči ponovitev bolečine.